دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام تلاش های بازاریابی است که از یک دستگاه الکترونیکی یا اینترنت استفاده می کنند. شرکت ها با استفاده از کانال های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت های خود برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده نگری استفاده می کنند.

با این که اینترنت در حال حاضر در دسترس است، آیا به من اعتقاد دارید اگر به شما گفته ام که تعداد افرادی که هر روز به اینترنت می روند، هنوز هم افزایش می یابد؟

این است. طبق تحقیقات Pew، در واقع، “ثابت” استفاده از اینترنت در بین بزرگسالان تنها در سه سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته است. و هرچند که ما آن را زیاد می گوئیم، نحوه خرید و خرید مردم واقعا با آن تغییر کرده است – به این معنی که بازاریابی آنلاین به همان اندازه موثر نیست.

بازاریابی همواره در ارتباط با مخاطبین شما در جای مناسب و در زمان مناسب بوده است. امروز، این بدان معنی است که شما باید آنها را در جایی که آنها در حال گذراندن زمان هستند: در اینترنت.

یک بازاریاب ورودی چیده شده ممکن است بازاریابی ورودی و بازاریابی دیجیتال را عملا یکسان بیان کند، اما برخی تفاوت های جزئی وجود دارد. و گفتگو با بازاریابان و صاحبان کسب و کار در ایالات متحده آمریکا، کالیفرنیا، آسیا، استرالیا و نیوزیلند، من در مورد اینکه چگونه این تفاوت های کوچک در سراسر جهان مشاهده می شود، بسیار یاد گرفته ام.

دیجیتال مارکتینگ

چگونه بازاریابی دیجیتال را تعریف می کنید؟
دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تاکتیک های متعدد دیجیتال و کانال ها برای ارتباط با مشتریان که بیشتر آنها زمان خود را صرف می کنند، تعریف می شود: آنلاین. از وب سایت خود به یک دارایی تجاری آنلاین کسب و کار – تبلیغات دیجیتال، بازاریابی ایمیل، بروشور آنلاین و فراتر از آن – طیفی از تاکتیک هایی وجود دارد که زیر چتر “بازاریابی دیجیتالی” قرار دارند.

تاکتیک بازاریابی دیجیتال و نمونه
بهترین بازاریابان دیجیتال دارای یک تصویر واضح از چگونگی انجام هر کمپین بازاریابی دیجیتال از اهداف کلیدی خود هستند. و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود، بازاریابان می توانند از طریق کانال های آزاد و پرداخت شده از کمپین بزرگتری حمایت کنند.

برای مثال یک بازاریاب محتوا می تواند مجموعه ای از پست های وبلاگ ایجاد کند که به دنبال ایجاد یک کتاب الکترونیکی جدید می باشد که اخیرا ایجاد شده است. بازاریابی رسانه های اجتماعی شرکت ممکن است پس از انتشار پست های پرداخت شده و ارگانی در حساب های رسانه های اجتماعی کسب و کار، به تبلیغ این پست های وبلاگ کمک کند. شاید بازاریابی ایمیل یک کمپین ایمیل برای فرستادن کسانی که اطلاعات کتاب را بیشتر در این شرکت دانلود می کنند، ایجاد می کند. ما در یک دقیقه بیشتر درباره این بازاریابان دیجیتال خاص صحبت خواهیم کرد.

در اینجا یک پیشگویی سریع از بعضی از رایج ترین روش های بازاریابی دیجیتال و کانال های مربوط به هر یک است.

بهینه سازی موتور جستجو (جستجوگرها)
این روند بهینه سازی وب سایت شما برای رتبه بندی بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو است، در نتیجه افزایش میزان ترافیک آلی (یا رایگان) وب سایت شما را دریافت می کند. کانال هایی که از SEO استفاده می کنند عبارتند از:

 • وب سایت ها
 • وبلاگ ها
 • Infographics

بازاریابی محتوایی
این اصطلاح، ایجاد و ارتقاء دارایی های محتوا به منظور ایجاد آگاهی از نام تجاری، رشد ترافیک، تولید سرب و مشتریان است. کانال هایی که می توانند در استراتژی بازاریابی محتوا نقش داشته باشند عبارتند از:

 • پست های وبلاگ
 • کتابها و روزنامه ها
 • Infographics
 • بروشورها و کتابهای آنلاین

بازاریابی محتوایی
بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی (سوشال مدیا)
این تمرین، نام تجاری و محتوای شما را در کانال های رسانه های اجتماعی افزایش می دهد تا آگاهی از نام تجاری را افزایش دهد، ترافیک را افزایش دهد و منجر به کسب و کار شما شود. کانال هایی که می توانید در بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید عبارتند از:

 • فیس بوک
 • توییتر
 • LinkedIn
 • نمایش مشخصات عمومی
 • Snapchat
 • Pinterest
 • + Google

 

پرداخت برای هر کلیک (PPC)
PPC یک روش رانندگی ترافیک در وب سایت شما با پرداخت ناشر در هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما است. یکی از رایج ترین نوع PPC، Google AdWords است که به شما امکان می دهد که برای اسلات های بالا در صفحات نتایج جستجو در موتورهای جستجو گوگل با قیمت “به ازای هر کلیک” لینک هایی که قرار داده اید، پرداخت کنید. کانال های دیگر که می توانید از PPC استفاده کنید عبارتند از:

 • تبلیغات پرداخت شده در فیس بوک
 • توییت های تبلیغاتی در توییتر
 • پیام های حمایت شده در LinkedIn
 • بازاریابی وابسته

پرداخت برای هر کلیکاین یک نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات دیگران در وب سایت خود کمیسیون دریافت می کنید. کانال های بازاریابی وابسته عبارتند از:

تبلیغات ویدیویی میزبانی را از طریق برنامه شریک YouTube انجام می دهد.
پیوند لینک های وابسته از حساب های رسانه های اجتماعی شما.

تبلیغات بومی
تبلیغات بومی مربوط به تبلیغات است که عمدتا تحت محتوا و بر روی یک پلت فرم در کنار دیگر محتوای غیر پرداخت شده برجسته است. پست های حمایت BuzzFeed یک مثال خوب هستند، اما بسیاری از مردم همچنین رسانه های اجتماعی را به عنوان “بومی” در نظر می گیرند – مثلا تبلیغات فیس بوک و Instagram.

اتوماسیون بازاریابی
اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری اشاره دارد که به منظور بهینه سازی عملیات بازاریابی پایه شما به کار می رود. بسیاری از مراکز بازاریابی می توانند وظایف تکراری خود را به صورت خودکار انجام دهند، مثلا:


خبرنامه های ایمیل

برنامه زمانبندی رسانه های اجتماعی
به روز رسانی لیست تماس
گردش کار پرورش سرب.
ردیابی و گزارش کمپین
بازاریابی ایمیلی
شرکت ها از بازاریابی ایمیل به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف ها و رویدادها، و همچنین به منظور هدایت افراد به وب سایت کسب و کار استفاده می شود. انواع ایمیلهایی که ممکن است در یک کمپین بازاریابی ایمیل ارسال کنید عبارتند از:


خبرنامه عضویت در وبلاگ

ایمیل های پیگیری به بازدید کنندگان وب سایت هایی که چیزی را دانلود کرده اند.
ایمیل های مورد علاقه مشتری.
تبلیغات تعطیلات به اعضای برنامه وفاداری.
نکات و یا سری ایمیل های مشابه برای پرورش مشتری.


PR آنلاین

روابط عمومی آنلاین این است که تضمین پوشش آنلاین با نشریات دیجیتالی، وبلاگ ها و سایر وب سایت های مبتنی بر محتوا را تأمین کند. این بسیار شبیه PR سنتی است، اما در فضای آنلاین. کانال هایی که می توانید برای به حداکثر رساندن تلاش های PR خود استفاده کنید عبارتند از:

 • تماس با خبرنگار از طریق رسانه های اجتماعی.
 • درگیر بررسی های آنلاین شرکت شما.
 • درج نظرات در وب سایت یا وبلاگ شخصی خود.
 • بازاریابی ورودی

بازاریابی ورودی اشاره به رویکرد “کامل” برای جذب، جذب و لذت بردن از مشتریان با استفاده از محتوای آنلاین است. شما می توانید از هر تاکتیک بازاریابی دیجیتال که در بالا در طول یک استراتژی بازاریابی ورودی ذکر شده است استفاده کنید.


دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابان دیجیتال مسئول رانندگی آگاهی از برند و تولید سرب از طریق تمام کانال های دیجیتال – که هر دو آزاد و پرداخت می شوند – در اختیار شرکت قرار می گیرند. این کانال ها عبارتند از رسانه های اجتماعی، وب سایت خود شرکت، رتبه بندی موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات صفحه نمایش و وبلاگ شرکت.

بازاریاب دیجیتال معمولا بر روی یک شاخص کلیدی عملکرد کلی (KPI) برای هر کانال متمرکز می شوند تا بتوانند به درستی عملکرد شرکت را در هر یک از آنها اندازه گیری کنند. برای مثال، یک بازاریاب دیجیتال که مسئول جستجوگرها می باشد، “ترافیک ارگانی” وب سایت خود را اندازه می گیرد – از آن ترافیک که از بازدید کنندگان وب سایت پیدا می کند که از طریق جستجوی گوگل یک صفحه از وب سایت کسب و کار پیدا کرده اند.

بازاریابی دیجیتال امروزه در بین بسیاری از نقش های بازاریابی انجام می شود. در شرکت های کوچک، یک متخصص عمومی ممکن است بسیاری از تاکتیک های بازاریابی دیجیتالی که در بالا توضیح داده شده است را داشته باشد. در شرکت های بزرگتر، این تاکتیک ها دارای متخصصین متعددی هستند که هرکدام فقط بر روی یک یا دو کانال دیجیتال برند تمرکز دارند.


مدیر سئو

KPI اصلی: ترافیک ارگانیک
به طور خلاصه، مدیران سئو این کسب و کار را در رتبه بندی گوگل قرار می دهند. با استفاده از روشهای مختلف برای بهینه سازی موتورهای جستجو، این شخص می تواند به طور مستقیم با سازندگان محتوا کار کند تا اطمینان حاصل کند که محتویاتی که تولید می کنند در Google خوب عمل می کنند – حتی اگر این شرکت نیز این محتوا را در رسانه های اجتماعی منتشر کند.


متخصص بازاریابی محتوا

KPI اصلی: زمان در صفحه، ترافیک وبلاگ، مشترکین کانال یوتیوب
متخصصان بازاریابی محتوای محتوا سازندگان محتوا هستند. آنها اغلب تقویم وبلاگ نویسی شرکت را دنبال می کنند و استراتژی محتوایی را نیز شامل می شوند که شامل ویدیو نیز می شود. این متخصصان اغلب با افرادی که در ادارات دیگر کار می کنند برای اطمینان از اینکه محصولات و کمپین های راه اندازی کسب و کار با محتوای تبلیغاتی در هر کانال دیجیتال پشتیبانی می شوند، کار می کنند.


مدیر رسانه اجتماعی

KPI اصلی: دنباله، افکار، سهام
نقش یک مدیر رسانه های اجتماعی از این عنوان آسان است، اما شبکه های اجتماعی که برای این شرکت مدیریت می کنند، بستگی به صنعت دارد. از همه مهمتر، مدیران رسانه های اجتماعی یک برنامه ارسالی برای محتوای نوشته شده و تصویری شرکت ایجاد می کنند. این کارمند همچنین ممکن است با متخصص بازاریابی محتوا کار کند تا یک استراتژی را برای محتوا برای ارسال در کدام شبکه اجتماعی ایجاد کند.

(توجه: در بالا KPIs بالا، “برداشت ها” به تعداد دفعاتی که پست های کسب و کار در خبرخوان یک کاربر نشان داده می شود.)

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی
KPI اصلی: نرخ باز کردن ایمیل، نرخ بهره کمپین، نرخ سرب (تبدیل)
هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی کمک می کند تا نرم افزار را انتخاب و مدیریت کند که به کل تیم بازاریابی اجازه می دهد تا رفتار مشتریان خود را درک کند و رشد کسب و کار خود را اندازه گیری کند. از آنجایی که بسیاری از عملیات بازاریابی شرح داده شده در بالا ممکن است به طور جداگانه از یکدیگر اجرا شوند، مهم است که کسی باشد که بتواند فعالیت های دیجیتال را به کمپین های فردی گروه بندی کند و عملکرد هر کمپین را پیگیری کند.

بازاریابی در مقابل بازاریابی دیجیتال: کدام است؟
در سطح، دو به نظر می رسد مشابه: هر دو رخ می دهد در درجه اول آنلاین، و هر دو تمرکز بر ایجاد محتوای دیجیتال برای مردم برای مصرف. پس تفاوت چیست؟

اصطلاح “بازاریابی دیجیتال” بین روش های بازاریابی و بازاریابی تفاوت نمی کند (یا آنچه ما اکنون می توانیم به عنوان روش های ورودی و خروجی اشاره کنیم). هر دو هنوز هم تحت چارچوب بازاریابی دیجیتال قرار دارند.

تاکتیک های بیرونی دیجیتال هدف قرار دادن پیام تبلیغاتی به طور مستقیم در مقابل بسیاری از مردم در فضای آنلاین – بدون در نظر گرفتن اینکه آیا مربوط است یا استقبال کرد. به عنوان مثال، تبلیغات بنر خورشیدی که در بالای بسیاری از وب سایت ها مشاهده می کنید، سعی می کنند یک محصول یا تبلیغ را بر روی افرادی که لزوما آماده دریافت آن نیستند، فشار دهید.

از سوی دیگر، بازاریابان که تاکتیک های ورودی دیجیتال را استخدام می کنند از محتوای آنلاین استفاده می کنند تا مشتریان هدف خود را بر روی وب سایت های خود جذب کنند، با ارائه دارایی هایی که برای آنها سودمند است. یکی از ساده ترین و قدرتمندترین دارایی های بازاریابی دیجیتال ورودی، یک وبلاگ است که به وب سایت شما اجازه می دهد بر اساس شرایطی که مشتریان ایده آل خود را جستجو می کنند، سرمایه گذاری کنند.

در نهایت، بازاریابی ورودی یک روش است که از دارایی های بازاریابی دیجیتال برای جذب، جذب و لذت بردن از مشتریان آنلاین استفاده می کند. از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال صرفا یک اصطلاح کلیدی برای توصیف تاکتیک های بازاریابی آنلاین از هر نوع است، صرف نظر از اینکه آیا آنها در حال ورود یا خروج در نظر گرفته می شوند.

آیا دیجیتال مارکتینگ برای همه شرکت ها کار می کند؟
بازاریابی دیجیتال می تواند برای هر کسب و کار در هر صنعت کار کند. صرف نظر از آنچه که شرکت شما به فروش می رساند، بازاریابی دیجیتال همچنان شامل ایجاد شخصیت های خریدار برای شناسایی نیازهای مخاطبان شما و ایجاد محتوای آنلاین با ارزش است. با این حال، این به این معنی نیست که همه شرکت ها باید راهبرد بازاریابی دیجیتال را به همان شیوه پیاده کنند.


بازاریابی دیجیتال B2B

اگر شرکت شما کسب و کار به کسب و کار (B2B) باشد، تلاش های دیجیتال مارکتینگ شما احتمالا در اطراف نسل سرب آنلاین قرار دارد، و هدف نهایی این است که کسی با یک فروشنده صحبت کند. به همین دلیل، نقش استراتژی بازاریابی شما این است که جذب و تبدیل بهترین هدفی برای فروشندگان خود را از طریق وب سایت خود و حمایت از کانال های دیجیتال.

فراتر از وب سایت شما، احتمالا تصمیم می گیرید که تلاش های خود را روی کانال های متمرکز بر کسب و کار مانند LinkedIn، جایی که جمعیت شما وقت خود را صرف آنلاین می کند، تمرکز کنید.


B2C بازاریابی دیجیتال

اگر شرکت شما به عنوان یک محصول تجاری (B2C) با توجه به قیمت قیمت محصولات شما باشد، احتمال دارد که هدف تلاشهای بازاریابی دیجیتال شما جذب افراد به وب سایت شما و تبدیل آنها به مشتریان بدون نیاز به صحبت با آنها باشد یک فروشنده.

به همین دلیل شما احتمالا کمتر به تمرکز بر “رهبری” در معنای سنتی خود و بیشتر به تمرکز بر روی ساختن یک سفر شتاب دهنده خرید، از لحظه ای که کسی در وب سایت شما فرود می شود، تا لحظه ای که آنها را خرید . این اغلب به این معنی است که ویژگی های محصول شما در محتویات شما در قیف بازاریابی بیشتر از کسب و کار B2B است و شما ممکن است نیاز به استفاده از تماس های قوی تر (CTA) داشته باشید.

برای شرکت های B2C، کانال هایی مانند Instagram و Pinterest اغلب می توانند ارزشمندتر از پلتفرم های متمرکز بر کسب و کار LinkedIn باشند.


مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بر خلاف بسیاری از تلاش های بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریابان اجازه می دهد تا نتایج دقیق را در زمان واقعی ببینند. اگر در تبلیغات روزنامه ای تبلیغ کرده اید، می دانید چقدر سخت است که برآورد کنید که تعداد افرادی که واقعا به آن صفحه چسبیده اند و به تبلیغات شما توجه کرده اند. هیچ راهی مطمئن برای دانستن اینکه آیا این تبلیغات برای هر فروش در همه موارد بود، وجود ندارد.

از سوی دیگر، با بازاریابی دیجیتال، شما می توانید ROI تقریبا هر جنبه ای از تلاش های بازاریابی خود را اندازه گیری کنید.

در اینجا چند نمونه است:


ترافیک وب سایت

با بازاریابی دیجیتال، می توانید تعداد دقیقی از افرادی که صفحه اصلی وب سایت خود را در زمان واقعی خود مشاهده کرده اید، با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل دیجیتال، موجود در پلت فرم های بازاریابی مانند HubSpot.

همچنین می توانید ببینید که چندین صفحهای که بازدید کرده اید، چه دستگاهی از آنها استفاده کرده اید و از کجا آمده اند، از جمله دیگر داده های تجزیه و تحلیل دیجیتال.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا اولویت بندی کانال های بازاریابی را برای صرف زمان کمتری بر اساس تعداد افرادی که کانال ها به وب سایت شما هدایت می کنند، کمک کند. به عنوان مثال، اگر فقط ۱۰٪ از ترافیک شما از جستجوی آلی است، می دانید که احتمالا شما نیاز به صرف زمان زیادی در جستجوگرها برای افزایش این درصد دارید.
با بازاریابی آنلاین، بسیار دشوار است که نحوه تعامل افراد با نام تجاری خود را قبل از تعامل با یک فروشنده یا خرید انجام دهید. با بازاریابی دیجیتال، می توانید روند و الگوهای رفتار افراد را قبل از رسیدن به مرحله نهایی در سفر خریداری خود شناسایی کنید، به این معنی که می توانید تصمیمات آگاهانهتری در مورد نحوه جذب آنها به وب سایت خود در بالای قیف بازاریابی بیابید.

عملکرد محتوا و تولید سرب
تصور کنید که شما یک بروشور محصول ایجاد کرده اید و آن را از طریق جعبه نامه های مردم ارسال کرده اید – این بروشور یک شکل از محتوای است، البته بدون آن. مشکل این است که شما هیچ نظری ندارید که تعداد افراد بروشور خود را باز کرده یا چند نفر آن را مستقیم به سطل زباله انداختند.

حالا تصور کنید که این بروشور را در وب سایت خود داشته باشید. شما می توانید دقیقا مشخص کنید که چگونه بسیاری از افراد صفحهای را که میزبانی شده اند مشاهده کرده و شما می توانید اطلاعات تماس کسانی را که با استفاده از فرم ها آن را دانلود کرده اید، جمع آوری کنید. نه تنها می توانید اندازه گیری کنید که تعداد افراد با محتوای خود درگیر هستند، بلکه شما نیز زمانی که افراد آن را دانلود می کنید، واجد شرایط واجد شرایط هستند.


مدلسازی مربوطه

یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی همراه با ابزار و تکنولوژی های مناسب، شما را قادر می سازد تا تمام فروش خود را با کسب و کار خود به اولین مشتری Touchpoint دلخواه خود ردیابی کنید.

ما از این مدل سازی پیوند استفاده می کنیم و به شما امکان می دهد تا مشخص کنید روند چگونه افراد محصول شما را بررسی و خرید می کنند و به شما در تصمیم گیری های آگاهانه تر در مورد اینکه چه بخش هایی از استراتژی بازاریابی شما مورد توجه قرار می گیرند و چه بخش هایی از چرخه فروش شما نیاز به تصفیه .

اتصال نقطه بین بازاریابی و فروش بسیار مهم است – با توجه به گروه Aberdeen، شرکت های با فروش قوی و هماهنگی بازاریابی نرخ رشد سالانه ۲۰٪، در مقایسه با ۴٪ کاهش درآمد برای شرکت های با هماهنگی ضعیف. اگر شما می توانید سفر خود را از طریق چرخه خرید با استفاده از فن آوری های دیجیتال بهبود بخشید، احتمالا منجر به مثبت شدن در خط پایین کسب و کار شما می شود.